Konsultacja aklimatyzacyjna (wprowadzająca)

Dlaczego kot często na początku trudno odnajduje się w nowym środowisku?

Początki kota w nowym domu nie należą często do najłatwiejszych. Jako zwierzę terytorialne ma problemy z odnalezieniem się w nowym miejscu. Może w tym czasie odmawiać jedzenia, być rozdrażniony. Jako, że koty są „mistrzami wyolbrzymiania” (cyt. za kocią behawiorystką Małgorzatą Biegańską-Hendryk) z natury mają trudności z adaptacją do zmian. Może to prowadzić do problemów behawioralnych.

Jakie nietypowe zachowania może prezentować kot w nowym domu przy braku odpowiedniego wprowadzenia?

Swój dyskomfort mruczek może okazywać na wiele sposobów, w większości nieakceptowalnych dla opiekuna i niebezpiecznych dla swojego zdrowia. Mogą być nimi: lękliwość, załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poza kuwetą czy odmawianie spożywania pokarmu.

Na czym polega konsultacja aklimatyzacyjna?

Kocie konsultacje aklimatyzacyjne mają na celu takie przygotowanie środowiska oraz ludzkich towarzyszy, by zmiana przeszła w sposób możliwie jak najbardziej płynny. Opiekun podczas spotkania trwającego ok. 1,5 – 2 godziny ma również okazję poszerzyć swoją wiedzę o sposoby urozmaicenia kociego terytorium oraz poznać podstawowe zasady zdrowego żywienia kotów, tak by zdrowo karmić przyszłego domownika.

W jakiej sytuacji warto skorzystać z konsultacji aklimatyzacyjnej?

Konsultacje aklimatyzacyjne dotyczą nie tylko bezkonfliktowego wprowadzenia pierwszego kota do nowego środowiska, lecz opiekunowie mogą rozwiać swoje wątpliwości w takich kwestiach jak dokocenie (przygotowanie na adopcję/ zakup drugiego kota), przygotowanie do przeprowadzki, czy pojawienie się w domu dziecka. Bycie przezornym w stosunku do ludzko-kociej relacji ułatwia zachowanie harmonii wśród wszystkich domowników. Tu idealnie sprawdza się powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”.