Planujesz podróż i po raz pierwszy zostawiasz kota w domu z opieką dochodzącą? Przed wyjazdem koniecznie zadbaj o bezpieczeństwo pupila oraz zabezpiecz potencjalnie groźne dla zdrowia przedmioty. Dzięki kilku prostym rozwiązaniom sprawisz, że podczas wyjazdu odetchniesz spokojnie na wakacjach lub skupisz się na pracy w podróży służbowej.
Jak wybrać opiekuna dla kota?
Jeśli decydujesz się na powierzenie komuś opieki nad kotem na czas wyjazdu, kluczowy jest wybór opiekuna. Może to być doświadczony zaprzyjaźniony kociarz lub kociolubny członek rodziny. Coraz powszechniej dostępnym rozwiązaniem jest korzystanie z usług profesjonalnej opieki na czas wyjazdu – catsittingu. Nie wierz ślepemu losowi – wymagaj umowy przed pierwszą wizytą sprawdź, czy dokument zawiera punkty chroniące Ciebie oraz Twojego pupila. Nie bój się pytać o doświadczenie oraz sytuacje nietypowe z jakimi dany opiekun miał styczność podczas kontaktu z kotami. Czy ma doświadczenie w podawaniu leków? Czy umie wychwycić zachowania niepokojące? Masz prawo poznać również formę prowadzenia działalności osoby, której przekazujesz klucze do mieszkania. Jeśli pracuje legalnie, chętnie rozwieje Twoje wątpliwości. Będziesz mieć spokojną głowę i poczucie, że Twój kot i dom są w dobrych rękach, a Ty nie wspierasz szarej strefy.
Jak zabezpieczyć kuchnię przed kotem?
Przed wyjazdem koniecznie upewnij się, że kot nie ma dostępu do noży czy szklanych naczyń, które mógłby stłuc i zrobić sobie krzywdę. Opróżnij zlew, by umożliwić umycie miseczek i zmianę wody. Jeśli podajesz kotu wodę filtrowaną w dzbanku, przekaż tymczasowemu opiekunowi, gdzie może go znaleźć. Pamiętaj, że umiejscowienie karmy czy smaczków oczywiste dla domowników, może sprawić trudność osobie, która nie mieszka z kotem na co dzień i nie zna dobrze rozkładu mieszkania. Zadbaj o to, żeby miejsce przechowywania karmy było zarówno niedostępne dla kota, jak i intuicyjne dla tymczasowego opiekuna. Upewnij się, że zostawiasz zamknięty piekarnik, lodówkę i zmywarkę. Schowaj wszystkie pokarmy, tak, żeby uniknąć potencjalnego zatrucia (np. czosnek, cebula, czekolada, winogrona, wszystkie ludzkie potrawy, w tym tłuste i przyprawione).
Jak zabezpieczyć łazienkę przed kotem?
Jeśli w łazience znajduje się kuweta, zostaw stoper, który uniemożliwi przypadkowe zamknięcie się drzwi, a tym samym uniemożliwi kotu wejście do kuwety. Schowaj płyny, perfumy i proszki chemiczne. Czy nam się to podoba czy nie, zabawa w zrzucanie przedmiotów podczas dłuższej nieobecności opiekuna może stanowić fantastyczną rozrywkę dla kociego domownika. Zamknij pralkę – w internecie krąży głośna historia o kocie, który zatrzasnął się w bębnie pralki.
Jak zabezpieczyć drzwi i okna przed kotem?
Wychodząc z domu dwa razy upewnij się, że zamykasz wszystkie okna i balkon. Pamiętaj, że kot jest zwierzęciem, które nie jest w stanie ocenić zagrożenia, to rolą opiekuna jest zminimalizowanie ryzyka do minimum. Istnieje ryzyko, że zwierzę (nawet jeśli całe swoje życie nie interesowało się uchylonym oknem) zaklinuje się na wysokości brzucha lub łapki. Uczul osobę, która odwiedza kota, żeby uważnie wchodziła i wychodziła z mieszkania oraz upewniła się dwa razy, że zamyka drzwi wyjściowe. Niektóre koty mają to do siebie, że próbują czmychnąć z mieszkania za każdym razem, kiedy widzą otwierane drzwi.
Podsumowanie – opieka nad kotem na czas wyjazdu
Przed podróżą zawsze należy pamiętać, że koty są bardzo kreatywne, również jeśli chodzi o wynajdywanie ryzykownych dla zdrowia i życia zabaw. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu mieszkania oraz rozważnie wybranej opiece nad pupilem na czas wyjazdu, zapewniamy sobie i zwierzęciu poczucie komfortu.
Autor: Blanka Majewska